Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX8511EXK15
Part No.:
MAX8511EXK15
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
MAX8511EXK15.pdf
Description:
IC REG LINEAR LDO
Shipping
MAX8511EXK15 Specifications
Package/Case:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
120mA
Current - Quiescent (Iq):
90 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
72dB ~ 46dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features:
Shutdown
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)