Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX8510ETA25+T
Part No.:
MAX8510ETA25+T
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
MAX8510ETA25+T.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 120MA 8TDFN
Shipping
MAX8510ETA25+T Specifications
Package/Case:
8-WFDFN Exposed Pad
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.135V @ 120mA (Typ)
Current - Output:
120mA
Current - Quiescent (Iq):
90 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
78dB ~ 54dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features:
Shutdown
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)