Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX1963EZT075
Part No.:
MAX1963EZT075
Manufacturer:
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Datasheet:
MAX1963EZT075.pdf
Description:
IC REG LINEAR 300MA LDO REG
Shipping
MAX1963EZT075 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
3.6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
0.75V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.2V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
140 µA
Current - Supply (Max):
90 µA
PSRR:
70dB (1kHz)
Control Features:
Enable, Reset
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C