ATC-Diversified Electronics MAR120ABAD
Part No.:
MAR120ABAD
Manufacturer:
ATC-Diversified Electronics
Category:
Relay Output Monitors
Package:
Datasheet:
MAR120ABAD.pdf
Description:
MAR SERIES MOTOR AUTO-RESTART RE
Shipping
MAR120ABAD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ATC-Diversified Electronics
Series:
MAR
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Voltage Sensing AC
Trip Status:
Energized High/Low
Trip Range:
70 ~ 100V AC
Delay Time:
2 Sec ~ 120 Sec
Voltage - Supply:
120VAC
Output Type:
Relay
Circuit:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage:
10A @ 120VAC