Everlight Electronics Co Ltd MAN3980A
Part No.:
MAN3980A
Manufacturer:
Everlight Electronics Co Ltd
Category:
LED Character and Numeric
Package:
10-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
MAN3980A.pdf
Description:
LED 7-SEG DISP CC HRED RHDP .3"
Shipping
MAN3980A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Everlight Electronics Co Ltd
Series:
Package/Case:
10-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Display Format:
Number of Characters:
1
Size / Dimension:
0.738" H x 0.386" W x 0.200" D (18.75mm x 9.80mm x 5.08mm)
Digit/Alpha Size:
0.30" (7.62mm)
Display Type:
7-Segment
Common Pin:
Common Cathode
Color:
Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2.5V
Current - Test:
20mA
Millicandela Rating:
1.9mcd
Wavelength - Peak:
635nm
Power Dissipation (Max):
600mW