Littelfuse Inc. MAC15-10G
Part No.:
MAC15-10G
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TRIACs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
MAC15-10G.pdf
Description:
TRIAC 800V 15A TO220AB
Shipping
MAC15-10G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Triac Type:
Standard
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
15 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
150A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
50 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
40 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)