onsemi MAC15-008
Part No.:
MAC15-008
Manufacturer:
onsemi
Category:
TRIACs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
MAC15-008.pdf
Description:
TRIAC 600V 15A TO220AB
Shipping
MAC15-008 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Triac Type:
Standard
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
15 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
150A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
50 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
40 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)