Nichicon MABA034500KHS
Part No.:
MABA034500KHS
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
MABA034500KHS.pdf
Description:
CAP FILM 5UF 10% 500VDC RADIAL
Shipping
MABA034500KHS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Radial
Capacitance:
5 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
250V
Voltage Rating - DC:
500V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max):
1.299" (33.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
1.083" (27.50mm)