Nichicon MABA014800KJL
Part No.:
MABA014800KJL
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
MABA014800KJL.pdf
Description:
CAP FILM 8UF 10% 800VDC RADIAL
Shipping
MABA014800KJL Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Radial
Capacitance:
8 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
400V
Voltage Rating - DC:
800V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.673" L x 1.181" W (42.50mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max):
1.772" (45.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)