Vishay Spectrol M64Y202KB40
Part No.:
M64Y202KB40
Manufacturer:
Vishay Spectrol
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
M64Y202KB40.pdf
Description:
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN TOP
Shipping
M64Y202KB40 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Spectrol
Series:
64
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Resistance:
2 kOhms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
21.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.382" x 0.197" Face (9.70mm x 5.00mm)