Vishay Spectrol M63P504KB40
Part No.:
M63P504KB40
Manufacturer:
Vishay Spectrol
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
M63P504KB40.pdf
Description:
TRIMMER 500KOHM 0.5W PC PIN SIDE
Shipping
M63P504KB40 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Spectrol
Series:
63
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Resistance:
500 kOhms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Square - 0.395" x 0.395" Face (10.03mm x 10.03mm)