NKK Switches M2032TXW30-DA
Part No.:
M2032TXW30-DA
Manufacturer:
NKK Switches
Category:
Rocker Switches
Package:
Datasheet:
M2032TXW30-DA.pdf
Description:
SWITCH ROCKER 3PDT 6A 125V
Shipping
M2032TXW30-DA Specifications
Manufacturer:
NKK Switches
Series:
M
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Circuit:
3PDT
Switch Function:
On-On
Current Rating (Amps):
6A (AC), 4A (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Concave (Standard V)
Color - Actuator/Cap:
Black
Actuator Marking:
No Marking
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Termination Style:
PC Pin
Ingress Protection:
Features:
Epoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions:
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C