Pulse Electronics LP40-150B13
Part No.:
LP40-150B13
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
LP40-150B13.pdf
Description:
PWR XFMR SEMI-TORO 6VA TH
Shipping
LP40-150B13 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
Low Profile Plug-In
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Semi-Toroidal
Voltage - Primary:
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 20V, Series 40V
Current - Output (Max):
Parallel 300mA, Series 150mA
Primary Winding(s):
Dual
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
6VA
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Size / Dimension:
47.63mm L x 39.67mm W
Height - Seated (Max):
21.59mm