Texas Instruments LP3988QMFX-2P85
Part No.:
LP3988QMFX-2P85
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
LP3988QMFX-2P85.pdf
Description:
IC REG LIN 2.85V 150MA SOT23-5
Shipping
LP3988QMFX-2P85 Specifications
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.85V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.15V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
120 µA
Current - Supply (Max):
200 µA
PSRR:
65dB ~ 45dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:
Enable, Power Good
Protection Features:
Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C