National Semiconductor LP38692SD-2.5
Part No.:
LP38692SD-2.5
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
LP38692SD-2.5.pdf
Description:
IC REG LINEAR FIXED POS LDO REG
Shipping
LP38692SD-2.5 Specifications
Package/Case:
6-WDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.3V @ 1A
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
55 µA
PSRR:
55dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C