National Semiconductor LP38692MPX-1.8
Part No.:
LP38692MPX-1.8
Package:
TO-261-5, TO-261AB
Datasheet:
LP38692MPX-1.8.pdf
Description:
IC REG LINEAR FIXED POS LDO REG
Shipping
LP38692MPX-1.8 Specifications
Package/Case:
TO-261-5, TO-261AB
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.6V @ 1A
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
55 µA
PSRR:
55dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C