National Semiconductor LP38690SDX-2.5
Part No.:
LP38690SDX-2.5
Manufacturer:
National Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
LP38690SDX-2.5.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 1A 6WSON
Shipping
LP38690SDX-2.5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
6-WDFN Exposed Pad
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.3V @ 1A
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
Current - Supply (Max):
100 µA
PSRR:
55dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)