Pulse Electronics LP30-400B127
Part No.:
LP30-400B127
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
LP30-400B127.pdf
Description:
PWR XFMR SEMI-TORO 12VA TH
Shipping
LP30-400B127 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
Low Profile Plug-In
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Semi-Toroidal
Voltage - Primary:
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 15V, Series 30V
Current - Output (Max):
Parallel 800mA, Series 400mA
Primary Winding(s):
Dual
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
12VA
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Size / Dimension:
63.50mm L x 50.80mm W
Height - Seated (Max):
27.05mm