National Semiconductor LP2989ILD-1.8
Part No.:
LP2989ILD-1.8
Manufacturer:
National Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
LP2989ILD-1.8.pdf
Description:
FIXED POSITIVE LDO REGULATOR
Shipping
LP2989ILD-1.8 Specifications
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
8-WDFN Exposed Pad
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.65V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
200 µA
Current - Supply (Max):
9 mA
PSRR:
60dB (1kHz)
Control Features:
Enable, Error Flag
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)