National Semiconductor LP2989AIMM-2.5
Part No.:
LP2989AIMM-2.5
Manufacturer:
National Semiconductor
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet:
LP2989AIMM-2.5.pdf
Description:
IC REG LINEAR FIXED POS LDO REG
Shipping
LP2989AIMM-2.5 Specifications
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.65V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
175 µA
Current - Supply (Max):
9 mA
PSRR:
60dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C