National Semiconductor LP2988AIM-2.5
Part No.:
LP2988AIM-2.5
Manufacturer:
National Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
LP2988AIM-2.5.pdf
Description:
IC REG LINEAR FIXED LDO REG
Shipping
LP2988AIM-2.5 Specifications
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.35V @ 200mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
120 µA
Current - Supply (Max):
3.7 mA
PSRR:
65dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C