National Semiconductor LP2986IM-3.3
Part No.:
LP2986IM-3.3
Manufacturer:
National Semiconductor
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
LP2986IM-3.3.pdf
Description:
IC REG LINEAR FIXED/ADJ POS LDO
Shipping
LP2986IM-3.3 Specifications
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.35V @ 200mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
120 µA
Current - Supply (Max):
3.7 mA
PSRR:
65dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C