Texas Instruments LP2985A-10DBVT
Part No.:
LP2985A-10DBVT
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
LP2985A-10DBVT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 10V 150MA SOT23-5
Shipping
LP2985A-10DBVT Specifications
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
10V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.58V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
95 µA
Current - Supply (Max):
2.5 mA
PSRR:
45dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C