Texas Instruments LP2981AIM5-2.5
Part No.:
LP2981AIM5-2.5
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
LP2981AIM5-2.5.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 100MA SOT23-5
Shipping
LP2981AIM5-2.5 Specifications
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.37V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
95 µA
Current - Supply (Max):
1.7 mA
PSRR:
63dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C