Texas Instruments LP2981A-28DBVR
Part No.:
LP2981A-28DBVR
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
LP2981A-28DBVR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 100MA SOT23-5
Shipping
LP2981A-28DBVR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.37V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
95 µA
Current - Supply (Max):
1.7 mA
PSRR:
63dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C