National Semiconductor LP2952IN-3.3
Part No.:
LP2952IN-3.3
Manufacturer:
National Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
14-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
LP2952IN-3.3.pdf
Description:
IC REG LINEAR ADJ LDO REGULATOR
Shipping
LP2952IN-3.3 Specifications
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
14-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Adjustable (Fixed)
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
30V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.23V (3.3V)
Voltage - Output (Max):
29V
Voltage Dropout (Max):
0.8V @ 250mA
Current - Output:
250mA
Current - Quiescent (Iq):
170 µA
Current - Supply (Max):
33 mA
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C