National Semiconductor LP2951ACN-3.3
Part No.:
LP2951ACN-3.3
Manufacturer:
National Semiconductor
Package:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
LP2951ACN-3.3.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 100MA 8DIP
Shipping
LP2951ACN-3.3 Specifications
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Output Type:
Fixed
Voltage - Input (Max):
30V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.45V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Supply (Max):
12 mA
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C