Texas Instruments LP2951-33D
Part No.:
LP2951-33D
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
LP2951-33D.pdf
Description:
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8SOIC
Shipping
LP2951-33D Specifications
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Output Type:
Adjustable (Fixed)
Voltage - Input (Max):
30V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.235V (3.3V)
Voltage - Output (Max):
30V
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Supply (Max):
14 mA
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)