Pulse Electronics LP28-90B115
Part No.:
LP28-90B115
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
LP28-90B115.pdf
Description:
PWR XFMR SEMI-TORO 2VA TH
Shipping
LP28-90B115 Specifications
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
Low Profile Plug-In
Product Status:
Obsolete
Type:
Semi-Toroidal
Voltage - Primary:
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 14V, Series 28V
Current - Output (Max):
Parallel 180mA, Series 90mA
Primary Winding(s):
Dual
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
2VA
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Size / Dimension:
47.63mm L x 39.67mm W
Height - Seated (Max):
16.51mm