National Semiconductor LM2937ES-10
Part No.:
LM2937ES-10
Manufacturer:
National Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
LM2937ES-10.pdf
Description:
IC REG LINEAR FIXED POS LDO REG
Shipping
LM2937ES-10 Specifications
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
26V
Voltage - Output (Min/Fixed):
10V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
10 mA
Current - Supply (Max):
20 mA
PSRR:
Control Features:
Protection Features:
Mirror-Image Insertion, Over Temperature, Short Circuit, Transient Voltage
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)