National Semiconductor LM2936DTX-3.3
Part No.:
LM2936DTX-3.3
Manufacturer:
National Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
LM2936DTX-3.3.pdf
Description:
IC REG LINEAR FIXED POS LDO REG
Shipping
LM2936DTX-3.3 Specifications
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
40V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.4V @ 50mA
Current - Output:
50mA
Current - Quiescent (Iq):
15 µA
Current - Supply (Max):
2.5 mA
PSRR:
60dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)