STMicroelectronics LK112SM18TR
Part No.:
LK112SM18TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
LK112SM18TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 200MA SOT23-5
Shipping
LK112SM18TR Specifications
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
14V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
250 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
55dB (400Hz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C