Lumex Opto/Components Inc. LDT-M3602RI
Part No.:
LDT-M3602RI
Manufacturer:
Lumex Opto/Components Inc.
Category:
LED Character and Numeric
Package:
12-DIP (0.400", 10.16mm), 11 Leads
Datasheet:
LDT-M3602RI.pdf
Description:
DISPLAY 7SEG 0.36" TRP GRN 12DIP
Shipping
LDT-M3602RI Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Lumex Opto/Components Inc.
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Display Format:
Number of Characters:
3
Size / Dimension:
0.551" H x 0.886" W x 0.283" D (14.00mm x 22.50mm x 7.20mm)
Digit/Alpha Size:
0.36" (9.14mm)
Display Type:
7-Segment
Common Pin:
Common Anode
Color:
Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2.2V
Current - Test:
10mA
Millicandela Rating:
3.5mcd
Wavelength - Peak:
565nm
Power Dissipation (Max):
105mW