Lumex Opto/Components Inc. LDT-M2806RI
Part No.:
LDT-M2806RI
Manufacturer:
Lumex Opto/Components Inc.
Category:
LED Character and Numeric
Package:
12-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
LDT-M2806RI.pdf
Description:
DISPLAY 7SEG 0.28" TRP RED 12DIP
Shipping
LDT-M2806RI Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Lumex Opto/Components Inc.
Series:
Package/Case:
12-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Display Format:
Number of Characters:
3
Size / Dimension:
0.887" H x 0.394" W x 0.240" D (22.53mm x 10.00mm x 6.10mm)
Digit/Alpha Size:
0.28" (7.00mm)
Display Type:
7-Segment
Common Pin:
Common Anode
Color:
Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.7V
Current - Test:
10mA
Millicandela Rating:
6mcd
Wavelength - Peak:
660nm
Power Dissipation (Max):
100mW