Lumex Opto/Components Inc. LDS-AA102RI
Part No.:
LDS-AA102RI
Manufacturer:
Lumex Opto/Components Inc.
Category:
LED Character and Numeric
Package:
14-DIP (0.600", 15.24mm), 11 Leads
Datasheet:
LDS-AA102RI.pdf
Description:
DISPLAY 7SEG 1.02" SGL GRN 14DIP
Shipping
LDS-AA102RI Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Lumex Opto/Components Inc.
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Display Format:
Number of Characters:
1
Size / Dimension:
1.299" H x 0.886" W x 0.335" D (33.00mm x 22.50mm x 8.50mm)
Digit/Alpha Size:
1.02" (26.00mm)
Display Type:
7-Segment
Common Pin:
Common Anode
Color:
Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2.2V
Current - Test:
10mA
Millicandela Rating:
5.6mcd
Wavelength - Peak:
565nm
Power Dissipation (Max):
105mW