STMicroelectronics LDS3985PU18RY
Part No.:
LDS3985PU18RY
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
LDS3985PU18RY.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 300MA 6DFN
Shipping
LDS3985PU18RY Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
6-VDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.25V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
150 µA
Current - Supply (Max):
300 µA
PSRR:
55dB ~ 50dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:
Shutdown
Protection Features:
Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TJ)