Lumex Opto/Components Inc. LDQ-M284RI
Part No.:
LDQ-M284RI
Package:
12-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
LDQ-M284RI.pdf
Description:
DISP 7SEG 0.28" QUAD RED 12DIP
Shipping
LDQ-M284RI Specifications
Package/Case:
12-DIP (0.300", 7.62mm)
Size / Dimension:
0.402" H x 1.268" W x 0.228" D (10.20mm x 32.20mm x 5.80mm)
Digit/Alpha Size:
0.28" (7.00mm)
Common Pin:
Common Anode
Color:
Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2V
Current - Test:
10mA
Millicandela Rating:
5mcd
Wavelength - Peak:
635nm
Power Dissipation (Max):
105mW