STMicroelectronics LDLN025J29R
Part No.:
LDLN025J29R
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
4-XFBGA, FCBGA
Datasheet:
LDLN025J29R.pdf
Description:
IC REG LIN 2.9V 250MA 4FLIPCHIP
Shipping
LDLN025J29R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
4-XFBGA, FCBGA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Last Time Buy
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.9V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.2V @ 250mA
Current - Output:
250mA
Current - Quiescent (Iq):
25 µA
Current - Supply (Max):
425 µA
PSRR:
80dB ~ 60dB (100Hz ~ 100KHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Soft Start
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)