KEMET LDECA2330KA0N00
Part No.:
LDECA2330KA0N00
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
LDECA2330KA0N00.pdf
Description:
CAP FILM 0.033UF 10% 50VDC 1206
Shipping
LDECA2330KA0N00 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Capacitance:
0.033 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
40V
Voltage Rating - DC:
50V
Dielectric Material:
Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.130" L x 0.067" W (3.30mm x 1.70mm)
Height - Seated (Max):
0.043" (1.10mm)