Lumex Opto/Components Inc. LDD-A516RI-17
Part No.:
LDD-A516RI-17
Manufacturer:
Lumex Opto/Components Inc.
Category:
LED Character and Numeric
Package:
18-DIP (0.800", 20.32mm)
Datasheet:
LDD-A516RI-17.pdf
Description:
DISPLAY 7SEG 0.56" DBL RED 18DIP
Shipping
LDD-A516RI-17 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Lumex Opto/Components Inc.
Series:
Package/Case:
18-DIP (0.800", 20.32mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Display Format:
Number of Characters:
2
Size / Dimension:
0.748" H x 0.984" W x 0.315" D (19.00mm x 25.00mm x 8.00mm)
Digit/Alpha Size:
0.56" (14.20mm)
Display Type:
7-Segment
Common Pin:
Common Anode
Color:
Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.7V
Current - Test:
10mA
Millicandela Rating:
13mcd
Wavelength - Peak:
660nm
Power Dissipation (Max):
100mW