STMicroelectronics LDBL20D-18R
Part No.:
LDBL20D-18R
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
4-XFQFN
Datasheet:
LDBL20D-18R.pdf
Description:
IC REG LIN 1.8V 200MA 4STSTAMP
Shipping
LDBL20D-18R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
4-XFQFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
40 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
80dB ~ 55dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Soft Start
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)