STMicroelectronics LD3980PU18R
Part No.:
LD3980PU18R
Package:
6-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
LD3980PU18R.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 300MA 6DFN
Shipping
LD3980PU18R Specifications
Package/Case:
6-VDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max):
3.6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.15V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
110 µA
Current - Supply (Max):
130 µA
PSRR:
60dB ~ 58dB (1kHz ~ 10kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C