STMicroelectronics LD3980PU135R
Part No.:
LD3980PU135R
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
LD3980PU135R.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.35V 300MA 6DFN
Shipping
LD3980PU135R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
6-VDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
3.6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.35V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
110 µA
Current - Supply (Max):
130 µA
PSRR:
60dB ~ 58dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C