STMicroelectronics LD39115J18R
Part No.:
LD39115J18R
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
4-UFBGA, FCBGA
Datasheet:
LD39115J18R.pdf
Description:
IC REG LIN 1.8V 150MA 4FLIPCHIP
Shipping
LD39115J18R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
4-UFBGA, FCBGA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.11V @ 100mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
50 µA
Current - Supply (Max):
70 µA
PSRR:
74dB ~ 67dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C