Marlow Industries, Inc. LCC12-8-16LS
Part No.:
LCC12-8-16LS
Manufacturer:
Marlow Industries, Inc.
Category:
Thermoelectric, Peltier Modules
Package:
Datasheet:
LCC12-8-16LS.pdf
Description:
TEM THERMOCYCLER 40X40X3.94MM
Shipping
LCC12-8-16LS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Marlow Industries, Inc.
Series:
LCC12-8
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Size / Dimension:
Square - 40.01mm L x 40.01mm W
Qmax @ Th:
71.0W @ 27°C
Delta Tmax @ Th:
66°C @ 27°C
Height:
3.94mm
Number of Stages:
1
Current - Max:
7.4 A
Voltage - Max:
14.7 V
Resistance:
1.6 Ohms
Operating Temperature:
85°C