STMicroelectronics L78M12CV-DG
Part No.:
L78M12CV-DG
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-220-3
Datasheet:
L78M12CV-DG.pdf
Description:
IC REG LINEAR 12V 500MA TO220
Shipping
L78M12CV-DG Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
35V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
6 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
55dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
0°C ~ 150°C