Littelfuse Inc. L601E3RP
Part No.:
L601E3RP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TRIACs
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Datasheet:
L601E3RP.pdf
Description:
TRIAC SENS GATE 600V 1A TO92
Shipping
L601E3RP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Triac Type:
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
1 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
16.7A, 20A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
3 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
5 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C (TJ)