Littelfuse Inc. L6008D8RP
Part No.:
L6008D8RP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TRIACs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
L6008D8RP.pdf
Description:
TRIAC SENS GATE 600V 8A TO252
Shipping
L6008D8RP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Triac Type:
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
65A, 85A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
10 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
20 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C (TJ)