Littelfuse Inc. L6004V5TP
Part No.:
L6004V5TP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TRIACs
Package:
TO-251-3 Short Leads, IPAK, TO-251AA
Datasheet:
L6004V5TP.pdf
Description:
TRIAC SENS GATE 600V 4A TO251
Shipping
L6004V5TP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Triac Type:
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
4 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
33A, 40A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
5 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
10 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C (TJ)