Littelfuse Inc. L4004L556
Part No.:
L4004L556
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TRIACs
Package:
TO-220-3 Isolated Tab, Formed Leads
Datasheet:
L4004L556.pdf
Description:
TRIAC SENS GATE 400V 4A TO220
Shipping
L4004L556 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Triac Type:
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State:
400 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
4 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
33A, 40A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
5 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
10 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C (TJ)